Vývoj plodu

Každé těhotenství (nehovoříme-li o předčasném porodu nebo přenášení miminka po termínu porodu) trvá 40 týdnů a je počítáno od poslední menstruace. Z toho 38 týdnů se vyvíjí plod.

A jak se miminko v bříšku ve zkratce vyvíjí? Pojďme se na to podívat

Po oplodnění vajíčka ve vejcovodu putuje vajíčko do dělohy, kde se uhnízdí a čerpá výživu z děložní sliznice. Koncem 3. týdne těhotenství vzniká základ mozku dítěte, srdce a nervové soustavy. Embryo vypadá jako malá fazole. Srdíčko a mozek jsou o velikosti špendlíkové hlavičky. Vznikají končetiny. Srdíčko plodu bije 150 za minutu.

V 8. týdnu těhotenství se objevují oční víčka, jazyk a prstíky dolních končetin. Embryo je dlouhé 2cm. V 10. týdnu těhotenství má plod lidskou podobu a začínají fungovat reflexy. Plod vnímá už i bolest. Během 13. týdne těhotenství se chrupavky plodu přetvářejí na kosti a plod začíná tvořit vlastní moč a žluč.
V 15. týdnu těhotenství ženy začíná plodu fungovat sluch a hýbe končetinami. Je dlouhý 11 cm a miminko užívá mimické svaly. Miminko začíná kopat, hýbat se a dává vědět o sobě mamince během 19. týdne těhotenství. V tomto týdnu váží kolem 200g, hraje si s prstíky a cucá je.

Ve 22. týdnu těhotenství u chlapců sestupují varlata do šourku. Vytvářejí se u miminek potní žlázy a duhovky očí se zbarvují do modra. 24. týden těhotenství je týden, kdy plod je poprvé schopný přežít mimo dělohu. Váží 500 – 600 g.
Ve 28. týdnu těhotenství miminko rozeznává hlasy svých rodičů a odlišuje fázi spánu a bdění. V 30. týdnu těhotenství miminko váží okolo 1200 g a převážná část miminek je ve správné porodní poloze. V 33. týdnu těhotenství miminko otevírá oči, dorůstají mu orgány a jejich funkce je téměř připravena pro samostatný život.

Ve vývoji plodu v 35. týdnu dozrává trávicí soustava. Od 37. týdne plod sestupuje do pánve ženy, všechny orgány má vyvinuty a plíce jsou připraveny na první nádech. Ve 40. týdnu plod čeká na porod.

Vývoj plodu

Každá hodina, den, týden plodu je pro jeho vývoj plodu důležitá, jiná a má několik důležitých vývojových funkcí. Tak jako okolí matky, její přítel, manžel, ale hlavně samotná žena musí, měla by přizpůsobit svůj každodenní kolotoč vývoji plodu a svému tělu. Mít dostatek klidu, spánku, příjemného prostředí, správnou výživu, vitamíny pro těhotné

Nezapomeňte, že těhotenství je dar…a proto si jej užívejte, chraňte a pečujte o něj.