Kyselina listová, metafolin

Mnoho lidí stále nikdy neslyšelo o ničem, co se týká kyseliny listové. Co to tedy kyselina listová vlastně je?

Vědecká odpověď

Kyselina listová je vitamin řady B a je mezi experty také nazýván vitamin B9, vitamín B11 nebo vitamín M. Název vitamín B11 a vitamín M nejsou příliš časté, protože ve skutečnosti nejsou vhodné z biochemického hlediska. Kyselina listová se přirozeně vyskytuje pouze ve stopovém množství potravin a přitom je tak důležitá pro těhotné ženy a proto se vyskytuje ve vitamínech pro těhotné

Odpověď pro každodenní použití

Kyselina listová je důležitá součást stravy a je vhodná jako doplňková součást potravin pro těhotné ženy, zejména pro těhotné ženy v prvních třech měsících těhotenství. Tato doporučení však často přichází na otázku, co je kyselina listová? Kyselina listová je v organismu nepostradatelná pro dělení buněk a krvetvorbu. Má pozitivní vliv na průběh těhotenství a na správný vývoj nenarozeného dítěte. Ve stravě i v lécích se vyskytuje ve formě provitaminu. Až díky přeměně v těle, za účasti enzymů se pak přemění na aktivní formu, Metafolin.

Kyselina listová se v potravinách nachází ve velmi nízkých koncentracích, a proto doplňujte kyselinou listovou v těhotenství ve formě tablet, jakými je např. Femibion 800. Mezi potraviny, které obsahují poměrně hodně kyseliny listové patří mimo jiné i pšeničná mouka, pšeničná mouka, či telecí a kuřecí játra. Také se nachází ve většině ovoce a zeleniny, i když v mnohem menších koncentracích.

Dostatečné množství folátů v těle matky je nezbytné pro zmírnění rizika:

  • spontánních potratů v počátku těhotenství,
  • rozštěpů páteře (četnost až 2 případy na 1000 těhotenství),
  • vrozených srdečních vad (četnost až 7 případů na 1000 těhotenství).

 

One response to “Kyselina listová, metafolin

  1. Kyselinu listovou jsem užívala, když jsem chtěla otěhotnět a skutečně mi pomohla.

Napsat komentář